Fjällvandring med Lars på västra kanten av Hardangervidda 23/7 - 31/7 2003
23/7 Göteborg - Haukelisäter
Jag tog bilen till Drammen dit Lars anlänt med tåget. Bilfärden
fortsatte västerut till Haukelisäter (betjänt DNT hytta vid
E134) där vi övernattade. Efter en god trerättersmiddag (lamm
med rotmos och senapssås som huvudrätt) gick vi till sängs.
24/7 Haukelisäter - Hellevbassbu (7 timmar)
Vandringen startar med en lång etapp, sju timmars effektiv
vandring enligt kartan. Fint väder och nya perspektiv titt som
tätt. Vid framkomsten ser det lite fullt ut. Det är en fellestur
som vi möter. De får trängas i extrahyttan, vi får sängar på
loftet tillsammans med två andra som skall upp tidigt (tjugo i
fem på morgonen visar det sig).
25/7 Hellevbassbu - Litlos (5 timmar)
På Litlos får vi ett fyrbäddsrum för oss själva. Mycket god
middag; rensteksgryta som huvudrätt.
26/7 Litlos - Torehytten (5 timmar)
Årets regn dag; det regnar och blåser nästan hela
vandringen. Som tur är har vi vinden i ryggen.
27/7 Torehytten - Stavali (7 timmar)
Det klarnar upp lagom till avfärd. Första delsträckan som skall
ta 4,5 timmar går på dryga tre timmar. Precis när vi fått
Stavali i sikte börjar det regna ordentligt; Vi hinner bli blöta
innan vi kommer fram. Römmegröt, spekemat och färsk mjölk.
28/7 Stavali - Kinnsarvik (5 timmar, 1000 meter nerför)
Sovmorgon, Perfekt vandringsväder. Nattens inkvartering blir på
Fjordhotellet.
29/7 Kinnsarvik - Haugelisäter - Bergen
Dags att ta bussen tillbaks till bilen på Haukelisäter och
turista lite i Bergen. Morellsäsongen har börjat, hela
sörfjorden verkar vara en ända stor morellodling (bigarå); utsökta!
30/7 Bergen - Rölldalsfjället
Vi turistar vidare i Bergen på förmiddagen för att sedan dra oss
österut mot Göteborg. Vägen går söderut från Bergen vi två
färjor, smala vägar och en 11 km lång nybygd tunnel. Vi
övernattar i personalbostäderna på Rölldals Skisenter (220:- för
enkelrum med frukost).
31/7 Rölldalsfjället - Göteborg
Vi kör E134 tillbaka till Åmot och sedan väg 38 (slingrig liten
trevlig väg) ner till Porsgrund. Konstpaus på Grimdalstunet.
Efter matpaus i Porsgrund bär det vidare till Sandefjord och
kvällsfärjan till Strömstad (nästan bara norsa bilar).